Как функционира климатика?

В хладилният цикъл циркулира хладилен агент,чиято функция е да намали или поддържа определена температура в дадено помещение по-ниска от външната околна среда. За да се постигне товае необходимо да се извлече топлината от помещението и да се прехвърли на друго тяло (студеният газ), чиято температура е по-ниска и преминава през различни състояния и налягане. Всяка една от тези промени се нарича процес. Първоначалното състояние на фреона преминава през серия от процеси с определена последователност и се връща към първоначалното си състояние. Цялата тази последователност се нарича “хладилен цикъл” и се сьстои от четири фази:

Разширяване – Първоначално,хладилният агент е в течно сьстояние под налягане във външното тяло. Необходимо е да достигне до вътрешното тяло и за да има охлаждащ ефект,преминава през един разширителен елемент, чрез който се постигат две неща: падането на налягането и температурата и достигането на работните и стойности.
Изпаряване – В изпарителя (вътрешното тяло) , течния фреон се изпарява отдавайки студ в помещението с помощта на на вентилатор. В резултат на изпаряването,хладилният агент преминава в газообразно сьстояние и така постъпва в компресора-сърцето на климатика.
Компресия – Компресора нагнетява газта,получава се газ под високо налягане и температура, който постьпва вьв кондензатора (вьншното тяло).
Кондензация – Газта под високо налягане и температура циркулира в кондензатора и чрез вентилатор се освобождава излишната топлина,при което пада налягането и газта отново се преобразува в хладилна течност и така отново постъпва в разширителният елемент.

Тези процеси се повтарят многократно в затвореният хладилен цикъл на климатика. Чрез четирипътен вентил, образно казано, кондензатора и изпарителя си разменят местата, което позволява използванета на климатика през зимата за отопление, като за комфорт при минусови температури се препоръчват инверторните климатици на водещете японски фирми.

Comments are currently closed.